Matustel on tavaks avaldada kaastunnet ja austust lahkunu vastu ning lilledel on selles suur roll. Matuselillede valimine on vastutusrikas ja delikaatne toiming, kuna rituaalses praktikas on lillekompositsioonidel kindel sümboolne tähendus.

Kõige levinumad ja austusväärsemad on valged lilled. Valge värv seostub puhtuse, süütuse ja helgete tunnetega. Peamiselt on matusteks traditsiooniliseks valikuks valged nelgid ja roosid, sümboliseerides armastust, lugupidamist ja igavest mälestust.

Lisaks valgele on tavaks kasutada ka õrnu ja vaoshoitud toone. Roosad ja lavendlikarva lilled annavad edasi kaastunnet ja lohutust. Laialt kasutatakse rituaalses sümboolikas ka krüsanteeme, eriti valgeid ja kreemikaid, mis kehastavad hingepuhtust ja surematust.

Erandiks on kirkad ja erepunased toonid, mis on parem jätta muudeks puhkudeks, kuna võivad matuste kontekstis mõjuda kohatuna.

Matuselillede värvide tähendus

Lilledel on matustel sümbolite keeles mängida oluline roll. Need väljendavad sügavat leina, austust ja armastust lahkunu vastu. Elavad lilled on leinarituaalide lahutamatu element, mis võimaldavad näidata lahkunu lähedastele oma tundeid ja toetust.

Valged lilled, ennekõike valged roosid on matusteks kõige traditsioonilisem ja austavam valik. See värv seostub puhtuse, helgete tunnete ja austusega lahkunu hinge vastu. See sümboliseerib igavest mälestust ja armastust.

Tumedamad toonid, näiteks purpursed või tumepunased lilled võivad väljendada sügavat kurbust ja leina, aga sümboliseerida ka austust ja lugupidamist.

Värvide sümboolika matusekommetes

Matusekommete maailmas kannab iga värv oma sümboolset tähendust, mis aitab leinajatel väljendada tundeid lahkunu mälestuse suhtes.

Matustel laialt kasutatavad krüsanteemid sümboliseerivad surma vältimatust, kannikesed ja liiliad väljendavad lahkunud hinge puhtust ja süütust. Iirised kannavad endas üldises kontekstis lootust ja usku igavesse ellu.

Gladioolid omakorda sümboliseerivad lugupidamist kadunukese vastu. Elavatest lilledest südamekujuline pärg rõhutab siirast armastust kadunukese vastu ja igavest mälestust temast.

Matustele toodud kollased lilled, näiteks roosid või nelgid, väljendavad kaastunnet ja sügavat kurbust. Violetsed toonid rõhutavad hinge surematust ja oranžid lilled räägivad moraalsest toetusest.

Pärjad, milles on kombineeritud punased ja valged lilled, tekitavad kauni kontrasti ning sümboliseerivad armastust ja puhtust. Ka mustad lilled, mis on leina sümbol, kannavad endas sügavat emotsionaalset tähendust. Lillede sümboolika matustel on keel, mille abil väljendada austust ja lugupidamist lahkunu vastu.

Kuidas matusteks lilli valida?

Rituaalses floristikas on matuste jaoks  lillekompositsioonide valikul täpsed ja olulised reeglid. Iga värv, iga lillesort kannab endas sügavat sümboolset tähendust ja seetõttu nõuab nende kimpu valimine erilist hoolt. Kui valmistute lähedasega hüvasti jätma, on oluline meeles pidada, et võite asetada hauaplaadile kimbu, mis peegeldab tema isikupära ja eelistusi.

Traditsioonilise praktika kohaselt on lahkunu sugulastel sageli käes punased nelgid, mis sümboliseerivad veresugulust ja sügavat kiindumust. Tuttavad ja sõbrad valivad austuse ja leina märgiks krüsanteemid, millest on saanud matustel üks levinumaid lilli.

Siiski tasub meeles pidada, et matusteks on soovitav valida kimbud, mis koosnevad kuni kolmest erinevast lillesordist. Monokimbud on eelistatud valik, tagades harmoonia ja lugupidamise leinatalituse vastu. Selline lähenemine matuselillede valikule aitab väljendada tundeid ja austust lahkunu vastu, järgides traditsioone ja rituaale.

Milles seisneb matusteks lillede valimise eripära?

Matustele lillede valimine on lahutamatult seotud kultuuritraditsioonidega ja need eripärad võivad kultuuriti oluliselt erineda. Näiteks kristlikes ja budistlikes traditsioonides on kombeks asetada hauale lilli austuse märgiks lahkunu vastu. Judaismis on see aga keelatud, kuna seda peetakse paganlikuks rituaaliks. Katoliku traditsioonis arvatakse, et lopsakam kimp matustel väljendab suuremat austust lahkunu vastu.

Lillekompositsioonide eesmärk matustel on reeglina väljendada austust ja saata kadunuke väärikalt viimsele teele. Rituaalsetel hüvastijätudel eelistatakse neutraalsetes toonides lilli. Leina ja austuse sümboliseerimiseks valitakse tihti roosid, nelgid, liiliad, krüsanteemid ja orhideed. Täheldatavalt peaks lillekompositsioonidel olema paarisarv lilli, mida peetakse traditsiooniliseks.

Kui lillede valimine osutub keeruliseks või te pole kindel, millised lilled teie puhul sobivad, võite abi saamiseks pöörduda lillesalongi. Kogenud töötajad aitavad teil valida õiged lilled, võttes arvesse kultuurilisi iseärasusi ja soovitud tooni.

Menu
Ostukorv on tühi