Millisesse vette roosid panna

Teile kingiti imeilus roosikimp, te võtsite selle tähelepanuavalduse rõõmuga vastu, panite buketi vaasi ja imetlesite lillede uskumatut ilu. Paraku on see ilu mööduv. Roosibukett püsiv vaasis värske 3-5 päeva sõltuvalt lillede kvaliteedis, aga ka veest, millesse need panna. Kas kingitud lillede eluiga saab pikendada? Ikka saab, kui pöörata tähelepanu üksikasjadele.

Sageli püütakse kingiks saadud lilled kohe võimalikult kiiresti vette panna – lastakse vaas otse kraanist vett täis ja loodetakse, et nii püsivad lilled kauem värsked. Kahjuks sisaldab kraanivesi ohtralt metalle ja on ka klooritud, kloor aga võib olla õrnadele roosidele tappev. Seega, pannes lilled vaasi puhastamata vette,  ei pikenda te sellega nende eluiga, vaid pigem võite nende närbumist kiirendada.

Lillede säilitamine on tõeline kunst, mis seisab kolmel sambal. Esimene on loomulikult lillede enda kvaliteet. Kui teile kingitud lillekimp juba ilmutab iseloomulikke närbumise märke, ei saa te seda tõenäoliselt enam päästa ega selle eluiga pikendada. Mis puutub kahte ülejäänud sambasse, siis need on lillede ettevalmistamine ja kasutatav vesi. Just veest ja kimbu ettevalmistamisest edasi räägimegi.

Kuidas lilli  eelnevalt töödelda, et need vaasis kauem värsked püsiksid

Kasutajad unustavad sageli, et lillekimbu õigesti säilitamiseks tuleb see kõigepealt ette valmistada. Ettevalmistused koosnevad mitmest etapist, mis kõik suudavad tulemust otseselt mõjutada.

Tasub meeles pidada, et lilled on äärmiselt õrnad. Kui olete kingiks saanud punased roosid, soovite ilmselt, et need hästi kaua värsked püsiksid. Paraku võib lillede liigne töötlemine enne teie vaasi jõudmist nende eluiga lühendada. Mis puudutab lillekimbu säilimiseks ettevalmistamist, siis selleks vajalikud toimingud on järgmised.

  • Veenduge kimbu värskuses

Mainisime eespool, et kui lilled juba ilmutavad närbumise märke, ei aita ükski ettevalmistus teil nende eluiga pikendada. Närbumine on täiesti loomulik protsess ja kui see on juba alanud, siis teil seda enam peatada ei õnnestu. Kui avastate kimpu üle vaadates, et enamus kroonlehti on juba närbuma hakanud, pole teil enam mõtet pead murda, kuidas kimp päästa, sest kahjuks on see juba hukule määratud.

  • Jätke lilledele kohanemisaega

Kuna lilled on samasugused elusolendid nagu meiegi, kohanevad nad erinevate temperatuuritingimustega. Kui teile on talvel kingitud uhke roosikimp, jätke lilledele piisavalt aega temperatuurierinevusega kohanemiseks. Roosid näieks tuleks kätte saades panna esmalt 10-15 minutiks jahedasse esikusse või koridori. Sellest ajast peaks piisama, et lilled kohaneksid uue temperatuuriga ega närtsiks enneaegu.

  • Vabastage kimp ülearusest

Sageli on samadest või erinevatest lilledest koosnev kimp pakitud kilesse. Polüetüleen võib veega kokkupuutel eraldada mürgiseid aineid. Seetõttu tuleb lilled enne vaasi panekut pakendist välja võtta.

  • Lisage spetsiaalseid konservante

Rooside eluea pikendamiseks võib kasutada spetsiaalselt lilledele mõeldud säilitusaineid, mis tagavad lilledele  toitained ja takistavad bakterite paljunemist vees.

  • Tagage lilledele parim keskkond

Eemaldage lillevartelt alumised lehed ja lõhestage varreotsad ning tehke lehevabasse ossa viltused sälgud. Nii saavad lilled piisavalt niiskust ja see aita kaasa, et teie kimp püsiks kauem värske. Pärast neid toiminguid tuleks lillede varsi kärpida ülepäeviti.

Eelloetletu toimingud on kimbu ettevalmistamine, millest aga ei pruugi kasu olla, kui panete lilled kraanivette. Sellest, milline vesi tuleks rooside jaoks valida ja kuhu on lillevaas arukas paigutada, räägime järgmisena.

Kuidas vesi ette valmistada

Eelnevalt rääkisime, et tavaline kraanivesi ei sobi lilledele ja see vastab tõepoolest tõele. Kraanivesi sisaldab lillede jaoks liiga palju metalli ja kloori, mistõttu võivad lilled sellises vees närtsida isegi kiiremini kui üldse ilma veeta. Aga ärge heitke meelt, sest lillevee ettevalmistamine polegi nii keeruline. Selleks tuleb teil silmas pidada järgmist.

  • Eelistage destilleeritud vett

Destilleeritud või puhastatud vesi on parim lahendus, et kimp vaasis kauem värske ja kaunis püsiks. Kui teil destilleeritud vett käepärast pole või tundub see teile liiga kallis, kasutage seisnud vett. Selleks, et kõik metallid ja kloor anuma põhja settiksid, peab vesi olema seisnud vähemalt pool tundi.

  • Hoolitsege vee puhtuse eest

Roosid ise on väga kaunid, kuid lisaks ilule ka kapriissed. Kui panete roosid vaasi, milles on jälgi ja jääke eelmistest lilledest, on oht, et lilled närbuvad oodatust varem. Selliste tagajärgede vältimiseks peske vaasid kõigepealt korralikult puhtaks ja alles siis pange roosid neisse vette.

  • Ärge unustage temperatuurirežiimi

Enamik floriste soovitab juhinduda aastaajast. Kui suvi on kuum, on mõistlik lisada vette selle jahutamiseks ja lillede eluea pikendamiseks mõned jääkuubikud. Kui aga õues paugub pakane, tuleks eelistada toasooja vett.

  • Toitke lilli

Nii kummaline kui see ka ei tunda, on lillede nälga võimalik kustutada üsna lihtsalt. Lisage 1 liitrile veele 30 grammi suhkrut ja rooside imeline aroom ulatub teie kodu kõigisse nurkadesse.

Nagu näete, ei võta vee ettevalmistamine kuigi palju aega ja on tegelikult päris lihtne. Kui pöörate lilledele ja veele piisavalt tähelepanu, püsib teie lillekimp väikse vaevaga ilus paar nädalat.

Aga kuhu vaas kauni kimbuga paigutada?

Sellest, kuhu roosikimbu paigutate, sõltub ka selle kestust. Parim on paigutada vaas roosidega kohta, kuhu päike otse peale ei paista. Kui teile kingitakse roosikimp, püüdke hoida seda tuuletõmbuse eest ning eemal radiaatoritest ja muudest soojaallikatest. See võimaldab teil kimbu eluiga pikendada ja nautida lillede ilu ja aroomi palju kauem.

Menu
Ostukorv on tühi