Kingituseks lilli valides, eriti kui soovite, et need rõõmustaksid oma värskusega võimalikult kaua, tasub tähelepanu pöörata mõnele liigile, mis püsib vaasis kaua. Klassikalisi roose näiteks peetakse suurepäraseks valikuks, kuna need suudavad oma värskusega rõõmu pakkuda nädala või isegi kauem.

Kui aga püüdlete millegi ainulaadse poole, tasub pöörata tähelepanu pojengilaadsetele ja aiaroosidele. Ehkki need on hooldamise suhtes pisut kapriissemad kui nende klassikalised sugulased, paistavad nad silma erilise iluga – iseäralik kuju ning ohtrate, otsekui voolitud servadega kroonlehtedega õied rabavad kindlasti nii teid kui kimbu saajat.

Oluline on meeles pidada, et pojengilaadsed ja aiaroosid võivad küll püsida vaasis lühemat aega, kuid korralik hooldus võib nende atraktiivsust märkimisväärselt pikendada. Vältige vee sattumist kroonlehtedele ja õie südamikku, kaitske neid otsese päikesevalguse eest ja proovige vältida palavust. Aga kuidas käituda teiste lilledega ja kas ka nende eluiga vaasis on võimalik pikendada? Sellest järgmisena räägimegi.

Kuidas hoida lilli kiire närbumise eest

Kui värsked teie ostetud lilled ka poleks, ei suuda nad tõenäoliselt  teid ülearu kaua oma iluga rõõmustada. Samas saate te nende eluiga märkimisväärselt pikendada, järgides mõningaid näpunäiteid. Seega kui olete kindlalt nõuks võtnud teile kingitud lillede elu vaasis  pikendada, soovitame kasutada järgmisi nippe.

Lilli ei maksa kohe pakendist välja võtta

Kui saite just äsja kulleriga roosikimbu, on oluline meeles pidada, et lilled on läbinud raske teekonna ja vajavad taastumiseks veidi aega. Seepärast ärge kiirustage kimpu kohe pakendist välja võtma. Roosid võivad transpordi järel visuaalselt väsinud välja näha, õied on longu vajunud ja varred nõrgad. See on normaalne ja lillede värskuse taastamiseks laske neil pakendis puhata.

Kimbu võimalikult tõhusaks taastumiseks lõigake roosidel varreotsad terava noaga maha ja pistke kimp koos pakendiga 1-2 tunniks vette. Paberpakend toetab varsi, hoides ära nende kõverdumise, mis võib tekkida, kui lilled on fikseerimata. Oluline on valida vaasis õige veetase, nii et pakendi servad ei ulatuks vette ega märguks. Selline lähenemine aitab roose tugevamaks turgutada, säilitades nende värskuse ja ilu.

Millist vett lillevaasis kasutada

Roosid, nagu paljud teisedki lilled vajavad värskuse ja iluga rõõmustamiseks õiget hooldust. Roosikimbu hoolduses mängivad olulist rolli vee õige temperatuuri hoidmine vaasis ja selle õigeaegne vahetamine. Roosid armastavad niiskust ja vett on soovitav vahetada iga kahe päeva tagant, aga veel parem, kui iga päev. Selle käigus on mõistlik ka vaasi loputada.

Soojal ajal on roosikimbu vaasis soovitav kasutada külma voolavat vett. Soovi korral võite lisada spetsiaalset lilleväetist pulbri või lahuse kujul. See spetsiaalne väetis on välja töötatud lõikelillede eluea pikendamiseks vaasis. Külmal ajal, eriti pärast õuesolekut, on soovitav kasutada toatemperatuuriga vett. See aitab roosidel temperatuuride erinevuse stressivabamalt üle elada.

Rooside varte tagasilõikamisel on oluline arvestada tingimustega, mille nad pidid üle elama. Kui lilled sattusid soojast ruumist pakase kätte, laske neil 15-20 minutit uute tingimustega kohaneda, seejärel lõigake varred tagasi ja pange toatemperatuuril veega vaasi. Jahe või külm vesi aitab lahustada vartes olevaid õhumulle, avades kanalid vee imendumiseks ja pikendades kimbu värskust.

Varte hooldus

Selleks, et roosikimp rõõmustaks värskusega ja säilitaks kaua oma ilu, on tähtis varte eest õigesti hoolitseda. Varte tagasilõikamisel tuleb arvestada kahe peamise punktiga.

Esiteks tuleb varsi regulaarselt lõigata iga veevahetuse ajal ja kõige parem on seda teha vähemalt kord kahe päeva jooksul. Seejuures on oluline lõigata varreotsad maha 1-2 cm ulatuses. See protseduur on soovitav läbi viia vee all või roosid kohe pärast lõikamist vette panna. See meetod minimeerib varre lõikekoha kokkupuute õhuga, mis aitab kaasa niiskuse paremale imendumisele.

Teiseks tuleks rooside lõikamiseks kasutada mõnda teravat riista, näiteks aianuga või lihtsalt teravat nuga. See võimaldab hoida varred parimas seisukorras ja pikendada lillede eluiga. Oluline on vältida kääride kasutamist, kuna need võivad varsi muljuda ja vee imendumist raskendada, mis mõjub halvasti kimbu värskusele. Neid lihtsaid reegleid järgides  tagate oma rooside pikaealisuse ja ilu.

Kui teie lilled hakkavad värskust kaotama, ärge kiirustage paanitsema – see on ju loomulik protsess. Võimalik, et saate anda oma kimbule uue elu, eriti kui märkate muutusi varakult, kui roosid alles hakkavad päid langetama. Sel juhul soovitame varred tugevalt tagasi lõigata, jättes nende pikkuseks umbes 10-15 cm ja panna nad puhtasse, külma veega vaasi. See meetod võib lillerõõmu veel mõne päeva võrra pikendada.

Kui teie roosid on juba närbunud ja longus, võiksite proovida luua ujuvkompositsiooni. Võtke lai läbipaistev anum, täitke see külma veega, lõigake rooside varred terava tööriistaga  õieni maha ja pange õied vette. Jaotage need ühtlaselt mitme vaasi vahel. Kompositsiooni saate kaunistada vartelt järele jäänud lehtedega.

Selline ujuvkompositsioon on mitte ainult originaalne dekoratsioon, vaid ka viis pikendada kimbu eluiga, vajades vaid regulaarset veevahetust ja minimaalset hoolt. Ärge unustage, et hoolimata kõigist  teie pingutustest ei suuda lõigatud roosid kui elusorganismid oma ilu ja aroomi igavesti säilitada.

Menu
Ostukorv on tühi