Selleks, et lähedast lilledega rõõmustada, on oluline arvestada mitte ainult nende välimuse, vaid kogu nüansside kompleksiga. See pole lihtsalt valik värskeid ja kauneid taimi, see on ka arvestamine kimbu suuruse,  värvilahenduse ja varte arvuga, mis on samuti väga tähtis.

Lillede arvuga eksimine võib saajas tekitada arusaamatust ja pettumust. Täpseid reegleid ei ole kehtestatud, mis ütleksid, mitu lille ühes või teises olukorras kinkida – on vaid üldtunnustatud soovitused, mis toetuvad kultuuritraditsioonidel ja tervel mõistusel. Nende nüansside teadmine aitab vältida ebamugavaid situatsioone, mis võivad lillede kinkimisel tekkida.

Kui palju lilli tuleks kinkida: Kultuurilised iseärasused

Kultuuritraditsioonid mängivad olulist rolli selles, kuidas me lillesümboolikat tajume ja kasutame. Enne kristluse toomist slaavlaste ellu olid paganlusel omad põhialused, milles paaris- ja paaritutel arvudel oli vastandlik tähendus. Paarisarvud sümboliseerisid sümmeetriat ja rahu, aga ka elutsükli katkemist. Paarituid numbreid, vastupidi, seostati eluga kaasneva liikumisega. Nii kinnistus slaavi kultuuris traditsioon kinkida lahkunule paaritu arvu lilledega kimpe,  elavatele inimestele on kombeks kinkida paaritu arvu vartega kompositsioone.

Ida- ja lääneriikides aga sellist sümboolikat pole ning lillede kinkimisel on oma eripärad. Näiteks Euroopas ja Ameerikas on paarisarvu vartega lillekimbud üsna tavalised ja neil ei ole negatiivset tähendust. Seega võib eurooplasele või ameeriklasele lilli kinkides valida kas paaris- või paaritu arvu varsi.

Samuti tasub arvestada, et Jaapanis on oma spetsiifika. Seal võib kinkida mis tahes paarisarv lilli, välja arvatud neli. Sõna «neli» kõlab jaapani keeles nagu «shi», mis on sõna «surm» sünonüüm. Seetõttu pole Jaapanis kombeks elavatele inimestele nelja taimega lillekompositsioone kinkida.

Need kultuurilised iseärasused rõhutavad lilletraditsioonide ja -sümboolika austamise tähtsust nende kinkimisel. Selle mõistmine väldib arusaamatusi ning muudab lillede kinkimise tähendusrikkamaks ja kultuurinormide suhtes lugupidavamaks.

Kas mõni õis või suur kimp: Mida ütleb floristika

Floristidel on lillede arvu kohta mitmeid traditsioone ja soovitusi, mis puudutavad lillede arvu kimbus. Küsimus sellest, mitu lille tuleks kinkida, jääb lahtiseks, aga kehtib tosina reegel: kui monokimbus on oksi rohkem kui kaksteist, ei oma nende hulk enam erilist tähtsust ja neid võib olla nii paaritu kui paarisarv. Samuti ei maksa muretseda ühte sorti lillede arvu pärast koostatavates kompositsioonides: need võivad hõlmata mitut erinevat liiki taimede paari. Põõsastaimedest kimbud võib koostada paarisarvust okstest: nende õisikud koosnevad paljudest väikestest õitest, mille arvul ei ole mingit tähendust.

Siiski on oluline arvestada lillede saaja eelistustega. Mõned inimesed võivad olla kimbus olevate lillede arvu suhtes ebausklikud. Näiteks mõne jaoks võib number kolmteist olla seotud ebaõnnega, neliteist aga tekitada kohmetust. Seetõttu peaksite arusaamatuste vältimiseks pöörama tähelepanu floristide soovitustele. Õnnitledes sünnipäeva puhul paarisarva aastaid vanaks saavat ebausklikku, võib lilli kinkida tema vanusest ühe võrra rohkem või vähem.

Kontekst ja sündmus: kuidas kimbu suurust valida

Huvitav on, et lillede arvu valik kimbu koostamisel võib sõltuda erinevatest teguritest, sealhulgas sündmusest ning kinkija ja kingisaaja vahelise suhte lähedusest. Samuti on tähtis taimede liik, millest kompositsioon koosneb. Suured õied või õisikud sobivad sageli üksikult kinkimiseks ja nii tehakse näiteks rooside, gerberate, päevalillede ja hortensiatega. Mida väiksem on õis, seda suurem peab olema neist pisikestest õitest koostatud kompositsioon.

Kui lilled on mõeldud tundmatule inimesele, võib kimp sisaldada 3-5 taime, mida saab hajutada roheliste dekoratiivtaimedega. Lähedastele kingitakse sageli sõltuvalt lillede suurusest ja sündmuse iseloomust 7-15 lillest koosnevaid kompositsioone. Pereliikmetele valitakse harilikult saaja lemmiklilled ja nende arvu määrab sündmuse tähtsus.

Samad reeglid kehtivad ka sünnipäevadeks ja juubeliteks kimpude valimisel: lillede hulk sõltub nii sünnipäevalapse isiklikest eelistustest, kinkija rahalisest olukorrast kui nende omavahelistest suhetest.

Floristide poolt erinevateks sündmusteks soovitatud keskmise ja suure õiega lilled võib kimpu seada järgmiste reeglite järgi.

  • Erilise põhjuseta – 3 õit (vart). Need võib paelaga kokku siduda, aga kompositsiooni ei maksa üle dekoreerida: väikeste kimpude puhul võib see tunduda liig.
  • Tööalased sündmused – 5-7 lille lakoonilise dekooriga. Need võib pakkida kinkepakendisse või paelaga kimpu köita.
  • Isiklikud tähtpäevad (aastapäevad, sünnipäevad, emadepäev) – 7-11 taime. Samuti võib valida ühe keskse lillega kimbu stiilses karbis (valida võib näiteks orhideedega kompositsiooni).

Tuleb märkida, et lillede hulga valikul on oluline arvestada ka kingisaaja enda eelistustega. Mõned inimesed hindavad vaoshoitumaid ja lakoonilisemaid lillekimpe, samas kui teised lopsakaid ja mahulisemaid seadeid. Seetõttu on oluline arvestada saaja individuaalsete maitsete ja ettekujutusega ilust.

Lisaks tuleks tähelepanu pöörama kultuurilistele eripäradele ja traditsioonidele erinevates riikides. Näiteks mõnes kultuuris peetakse paarisarvu lilli õnnetuse, teistes aga õnne sümboliks. Ka kultuurinüansside tundmine ja austamine aitab sobiva lillede arvu valikul.

Seega on kingituse jaoks lillede arvu valimisel oluline arvestada erinevate tegurite, sealhulgas suhete läheduse, sündmuse, kingisaaja maitse, kultuurilise tausta ja traditsioonidega. See võimaldab muuta kingituse saaja jaoks isiklikumaks ja meeldivamaks.

Menu
Ostukorv on tühi