Mis lilli kinkida allergikule?
Lillekompositsioone armastab peaaegu iga neiu. See on suurepärane täiendus meenele, aga kui lisate maiustusi ja mänguasju, võib olla ka põhikingitus. Tõsi on aga ka see, et mõne jaoks võib see olla halb üllatus, kuna mitmedki taimesordid võivad põhjustada negatiivseid reaktsioone, näiteks pisaravoolu, aevastamist jne. Sel juhul peate valima allergikule sobiva, ohutu ja kahjutu lillekimbu. Käsitleme seda probleemi üksikasjalikumalt, et saaksite teada, milliseid lilli ja taimi võib allergikule kinkida ja millistest sortidest on parem loobuda.
Mille tõttu tekib allergiline reaktsioon lilledele?
Allergia võib välja kujuneda sõltumata vanusest ja selle esinemisel on kaks põhjust. Esimene on õietolm, mis limaskestale sattudes ja sellele sadestudes põhjustab nohu, pisaravoolu, hingamisraskusi, nina ja silmalaugude turset ning köha. Teine on puutekontakt, eriti eeterlikke õlisid sisaldavate taimedega. Lehtede puudutamine võib põhjustada nahaärritust või põletikku, ville, lööbeid ja põletust.
Allergilise reaktsiooni põhjustab õietolm, lill ise on täiesti kahjutu. See sisaldab valke, mis mõjuvad halvasti immuunsüsteemile. Organism hakkab tootma kaitsvaid antikehi, millest saabki allergia põhjus. On ka tegureid, mis suurendavad selle esinemise riski, näiteks bronhiaalastma ja nõrk immuunsus.
Allergiku jaoks ohtlikud taimed
Mõned sordid on allergilistele reaktsioonidele kalduvate inimeste jaoks vastunäidustatud. Nende hulka kuuluvad tugeva lõhna ja ohtra õietolmuga lilled. Paraku on ka sorte, mida nimetatakse “vaikseks tapjaks” ja mida tuleb allergikute puhul kindlasti vältida.
- Liiliad, kallad – suletud ruumis põhjustab lõhn migreeni, õietolm imendub nahka ja riietesse ning kahjustab limaskesta. Tekivad nohu ja aevastamine nagu külmetuse puhulgi. Kui vee all loputada, jäävad kätte ainult varred.
- Krüsanteemid – õietolm on kerge, lenduv, mistõttu tekivad sellised sümptomid nagu köha, pisaravool ja nohu.
- Päevalilled – ohtlikud on nii seemned, õli kui loomulikult ka värvikas õis. See lill rikub peo, sest keegi ei taha ju teiste nähes aevastama ja nutma hakata.
- Karikakrad – need lilled on õrnad ja romantilised, aga seejuures väga ohtlikud, põhjustades aevastamist, köha ja vesiseid silmi. Põhjus on standardne – suures koguses õietolmu.
- Astrid – kerge õietolm langeb kõigile pindadele, on silmale nähtamatu ja esialgu on raske aru saada, millest köha ja pisaravool tekkisid.
- Kipslilled – paistavad silma luksusliku välimusega, kuid on allergiku vaenlased, võides põhjustada köha ja isegi hingamisraskust.
Lilleseadet valides tuleks arvestada kingisaaja maitse-eelistustega, aga ülalkirjeldatud lilledest on siiski parem loobuda, sest vastasel juhul võib teist saada peorikkuja.
Millised taimed ei põhjusta allergiat?
Kui soovite kinkida lillekimpu, mis on kindlasti ohutu, pöörake tähelepanu vähelõhnavatele või üldse lõhnata sortidele. Selliseid sorte, mille õietolm on raske ja jääb õie sisse, on väga vähe. Toome need ära.
- Roosid – eraldavad püsivat kirgast aroomi, kuid õite ehitus on selline, et õietolm jääb nende sisse, tänu millele on need lilled täiesti ohutud.
- Orhideed – kaunid ja eksootilised lilled, mille aroom on peen, vaevuaimatav, sobivad bronhiaalastmat põdevatele inimestele.
- Tulbid – sisemuses õietolmu peaaegu pole ja tänu sellele on need lilled tervisele täiesti ohutud.
- Nelgid – annavad kompositsioonile õrnust ja õhulisust, nohu või silmade sügeluse tekkimise oht on olematu. Suurepäraseks lahenduseks on roosad nelgid koos bordoopunastega.
- Eustomad ehk preeriakellad – õrn lõhn on täiesti ohutu, kuna nende õietolm on raske ja jääb õie sisemusse.
- Nartsissid – õietolmu ja lõhna peaaegu pole, tänu millele on need tervisele ohutud.
Nagu näete, saab isegi allergia all kannatavale inimesele valida kauni mitmetest taimedest lillekompositsiooni. Kasutage võimalus ja tellige kimp kingitusele lisaks. Tõsi küll, kui allergiline reaktsioon on liiga tugev, on parem mitte riskida ja asendada lilled mänguasja ja maiustustega.
Mis lilledest kimp kinkida?
Standardselt eristatakse floristikas kahte tüüpi kimpe: tavalised ja monokimbud. Esimestega on kõik selge, need koosnevad erinevatest taimedest. Teine aga on huvitavam, ühendades endas elegantsi ja minimalismi. Sellised lilleseaded on kujundatud identses värvigammas ja sisaldavad ühte taimeliiki. Seepärast tuleks nendega olla väga ettevaatlik. Kui te ei tea, millised taimed põhjustavad allergiat, ja neist kimbu kokku panete, võib see olla kingisaaja tervisele kahjulik. Valides järgige ülalkirjeldatud soovitusi.
Veel üheks huvitavaks võimaluseks on liblikakimp. Selle saate tellida või ise teha. Seda tüüpi kimp on ainulaadne ja originaalne ning täiesti ohutu. Kindlasti äratab see teistes imetlust ja tõstab tuju.
Loobuda ei maksa ka puuvillast ja kuivatatud lilledest valmistatud kompositsioonidest. Need on kordumatud, esteetilised ning toovad interjööri hubasust ja romantikat. Selline lahendus on ideaalne, sest lilled on kuivanud, säilitades samas oma algse ilu ja kuju.
Juhul, kui te ei tea, millised taimed on täiesti ohutud, siis lillepoes sobivat kimpu valides pidage nõu floristiga. Pidage meeles, et tugevad allergeenid on nisu- ja rukkipead ning sõnajalad (kasutatakse sageli dekoratiivsete elementidena). Ei maksa riskida, sest sümptomiteks on köha, aevastamine, pisaravool, nahaärritus ja peavalu. Selleks, et pidu mööduks nagu peab, olge kimpu valides hoolikas ja valige lilled, mis pakuvad ainult rõõmu ja naudingut ning tõstavad tuju.