Matusepärg: tüübid, sümboolika, traditsioon
Hüvastijätt lahkunuga on rituaal, mis sümboliseerib leina. Me tunneme kurbust ja meenutame olulisi hetki. Mälestuse austamiseks on olemas spetsiaalsed atribuudid, millest saab lõiv lahkunu mälestusele. Siia alla kuulub ka kaunilt vormistatud matusepärg, millega saab öelda lähedasele inimesele «hüvasti» ja ta viimsele teekonnale saata. Igal pärjatüübil on oma konkreetne tähendus. Ümar kuju näiteks viitab igavikule ja on lõppematu elutsükli sümbol. Süda või rist sümboliseerib mälestust, armastust ja usku. Valged lilled kõnelevad puhtusest, punased kiindumusest. Tutvustame teile lähemalt matusepärgade tüüpe ja selle traditsiooni tekkelugu.
Matusepärgade tüübid
Toome ära mõned peamised tüübid.
- Ümarad – kõige levinum tüüp, mis räägib katkematust elutsüklist.
- Ovaalsed või tilgakujulised – mõeldud õigeusklikele, on enamasti üsna suured, väljendavad tundeid (austus, head suhted).
- Südamekujulised – kõnelevad armastusest kadunukese vastu.
- Ristikujulised – kasutatakse kristlikel matustel, sümboliseerivad lootust ja usku ülestõusmisse.
- Elavatest lilledest – väljendavad leina ja austust, levinumateks lilledeks on tulbid, nelgid ja krüsanteemid.
Sageli kasutatakse kunstpärga. See valik on kestev, säilitab oma kuju ja värvi ning ei vaja sagedast asendamist. Populaarsed on ka kombineeritud pärjad, mis ühendavad endas kestvuse ja ilu, säilitades tasakaalu vastupidavuse ja loomulikkuse vahel. Oranž meenutab positiivset iseloomu. Õilis lilla räägib üleminekust teise maailma. Sinine tähendab pühendumust, truudust ja vaoshoitust.
Miks tuuakse matustele pärgi: traditsiooni tekkimine
Leinafloristika kasutamise traditsioon tekkis ammu enne kristluse tulekut ning on seotud sünni ja surmaga. Mõned rahvad arvavad, et lilledel on hing. Näiteks antiikmütoloogias muutsid jumalad inimesi puudeks ja põõsasteks sõltuvalt nende kordasaadetud tegudest. Keldid kasutasid druiidide kalendrit, mis määras inimestele taimede seast kaitsjad, andes neile teatud omadusi (sõltus sünnikuust). Slaavlased uskusid siiralt sarapuu, tamme ja paju jõusse. Põõsa- ja puuokste põimimine on iseloomulik Vana-Kreekale ja Roomale.
Lapse sünni puhul kasutati erinevatest ravimtaimedest kimpe, mida peeti talismaniks ja riputati lapse voodi kohale. Viljavihke hoiti majas pärast saagikoristust. Oluline roll oli ka matusepärgadel, mis olid hinge surematuse ja igavese elu sümbol.
Koos kristluse sünniga muutus haudadele pärgade asetamise traditsioon paganlikust religioosseks. Tähendus pole muutunud – igavese elu soovimine, austuse avaldamine. Traditsiooniliselt kasutati kuuseoksi ja kadakaid. Esimesed paigutati ärasaatmisruumi ukse kõrvale. Ajapikku hakkasid need taimed sümboliseerima leina ja austust.
Tänapäeval kasutatakse rituaalset atribuutikat lahkunu mälestuse austamiseks. Eelistatakse peamiselt kunsttaimedest pärgi (need on kerged ja säilitavad kauaks oma esialgse välimuse). Nende külge kinnitatakse hüvastijätusõnadega lint, mis iseloomustab suhtumist lahkunusse.
Kuidas matusepärga valida?
Sobivaima elavatest või kunstlilledest matusepärja valimiseks arvestage järgnevaga:
- lahkunu eelistused – kui tal oli kindel hobi või huvid, kajastage neid kompositsioonis;
- tavad ja traditsioonid – uurige nende kohta põhjalikumalt ja valige sobivaim variant;
- professionaalide nõuanded – usaldage pärja loomine floristile, kes arvestab teie eelarve ja soovidega.
Kui te ei tea, milliseid lilli matustele tuua, tuleme teile appi. Punased või bordoovärvi lilled tähendavad kannatusi, valu ja leina, valged sümboliseerivad igavest mälestust ja puhtust. Kollased lillekompositsioonid räägivad igatsusest, rohelised taimed sümboliseerivad lootust elu igavesele ringkäigule.
Kuidas matusepärjale kirjutada?
Kunst- või elavatest lilledest matusepärg kaunistatakse tavaliselt musta lindiga, mille abil väljendatakse tundeid lahkunu vastu. Enamasti on need 1-2 lühikest fraasi, mis näitavad, kes pärja tõi ja milline on tema suhtumine lahkunusse. Kiri ei peaks olema liiga pikk, liigsete konksudega ilukiri muudab teksti loetamatuks. Optimaalseks loetakse kõige rohkem 10 sõna, mis on kirjutatud kenas loetavas šriftis. Kiri ei tohiks üldise taustaga ühte sulada. Traditsiooniline värv on kuldne. Kui valite värvilise või heleda lindi, kirjutage tekst konkreetse musta või punasega.
Mingeid erinõudeid ega reegleid tekstile ei ole. Sobivad kõik sõnad, mis tulevad südamest ja väljendavad teie tundeid. Kes ei suuda sobivat sõnastust välja mõelda, olles olukorrast muserdatud, võib kasutada valmis fraase.
Matusepärg on midagi enamat kui kaunistus. See on lugupidamise ja austuse sümbol. Selle valikust oleneb hüvastijätu viimaste minutite tajumine. Selle kompositsiooniga saate väljendada oma tundeid. Valikul tuleks arvesse võtta lahkunu ja tema pere eelistusi, kombeid ja traditsioone. Ärge unustage ka lillede sümboolikat ja tähendust. Elavate lillede säilimiseks ja algse välimuse hoidmiseks on soovitav tagada neile õige hooldus, kunstlilled ja -taimed seda ei vaja. Kui ei ole jõudu matustele minna, saab tellida lillede kohaletoimetamise.